Jaki tuner DVB-T2 wybrać? Jaki dekoder do telewizora kupić?
Spis treści:
Choć może się wydawać, że to wcale nie tak odległe czasy, już od wielu lat nie działa w Polsce telewizja analogowa. Zastąpiła ją telewizja naziemna, dająca nam dostęp do kilkudziesięciu kanałów w ramach tak zwanych multipleksów. Część z nich dostępna jest w całej Polsce (np. MUX 1 z Eska TV i TV Trwam, MUX 2 z Polsatem czy TVN i MUX 3 z kanałami TVP), a niektóre tylko lokalnie (np. MUX TVN w Warszawie).
Czego potrzebujemy, by ją odbierać? Poza anteną, której rodzaj i umiejscowienie zależne jest od konkretnej lokalizacji, a także tego, czy mamy do czynienia z instalacją indywidualną, czy zbiorczą w budynku wielorodzinnym, jakiegoś urządzenia odbiorczego. Jaki dekoder do telewizji naziemnej okaże się najlepszy? Jest to dekoder DVB-T2, który występuje zarówno jako urządzenie wbudowane w telewizor, jak i zewnętrzne, podłączane przy pomocy kabla HDMI.
W związku ze zmianą standardu kodowania, do jakiej doszło w Polsce w 2022 roku, wiele starszych telewizorów i dekoderów przestało poprawnie przetwarzać odbierany sygnał na obraz oraz dźwięk. Oznacza to, że należy wymienić stary dekoder lub telewizor.
Jak sprawdzić, czy telewizor ma DVB-T2? Wystarczy wyszukać konkretny model na stronie producenta i przeczytać specyfikację. Jeżeli nie ma tej funkcji, warto byś dowiedział się, jaki dobry dekoder do TV naziemnej będzie odpowiedni. Jaki tuner DVB-T2 wybrać? Jaki trzeba kupić dekoder do telewizji naziemnej? Tego dowiesz się z naszego poradnika.
Jaki dekoder DVB-T2 wybrać?
Jaki dekoder do telewizji naziemnej 2023? Przed wyborem konkretnego dekodera DVB-T2 należy wziąć pod uwagę jego wymiary oraz design. Drugim aspektem jest fakt, że dekoder naziemnej telewizji cyfrowej może zamienić się również w rozbudowany odtwarzacz multimedialny, którego funkcjonalność wykracza znacząco ponad to, co są w stanie zaoferować standardowe urządzenia z tej kategorii.
Wszystko za sprawą wykorzystania połączenia internetowego, systemu operacyjnego i dysku twardego. Pozwala to na instalowanie wielu aplikacji, a nawet gier. Tego typu dekoder DVB-T2 pozwoli, na przykład, na obsługę platform streamingowych, takich jak Netflix, HBO Max, Tidal czy Spotify. Do tego dojść może przeglądarka internetowa, komunikatory, portale społecznościowe i wiele więcej. Takie odtwarzacze są wybierane przez osoby posiadające starsze telewizory, bez systemów Smart.
Istotnym kryteriów wyboru będzie również cena dekodera telewizji naziemnej. Czy warto postawić na tani dekoder telewizji naziemnej? Podstawowe modele kosztują kilkadziesiąt złotych, jednak z uwagi na wzrost zapotrzebowania ich ceny dynamicznie rosną. Jeśli natomiast zależy Wam na dodatkach i wysokiej rozdzielczości, musicie przygotować się na wydatek od 150 do nawet kilkuset złotych. Sporą popularnością cieszą się dekodery takich firm jak Xoro, Technisat, Wiwa, Opticum, VU+ oraz Ferguson. Dobrze dobrany sprzęt zapewni stabilny sygnał bez zakłóceń, a także wiele dodatkowych opcji. Warto więc przed zakupem przeanalizować kwestie, o których była mowa powyżej.
Czym jest tuner DVB-T2?
Co do zasady, zewnętrzny tuner DVB-T2 to niewielkie urządzenie w kształcie prostopadłościanu. Wyglądem przypomina nieco większe konstrukcje, przeznaczone do odbioru telewizji satelitarnej. Jego najważniejszą, charakterystyczną częścią jest umieszczone na tylnej ścianie wejście antenowe, pozwalające na połączenie go z zainstalowaną wcześniej anteną do odbioru telewizji naziemnej.
Dekodery telewizji naziemnej wspierają różne standardy kodowania. Już od dłuższego czasu, w związku z wprowadzanymi zmianami, w Polsce można nabyć wyłącznie dekodery pozwalające na odbiór sygnału DVB-T2. Jeśli więc zdecydujemy się na zakup w jednym z renomowanych, polskich sklepów z elektroniką, zyskamy pewność, że dekoder zapewni odbiór telewizji naziemnej również po zmianach.
Jaki dekoder do telewizji naziemnej wybrać, aby zapewniał więcej opcji? Użytkownicy skorzystać mogą, między innymi, z elektronicznego przewodnika po programach (EPG), możliwości nagrywania programów czy też odtwarzania plików z zewnętrznych nośników, podłączanych do dekodera za pośrednictwem portu USB. W przypadku dawnej telewizji analogowej takie opcje nie były dostępne. Skorzystać mogły z nich wyłącznie osoby posiadające dostęp do telewizji kablowej bądź satelitarnej.
Dekoder do telewizora – czy jest potrzebny?
Zakupem omawianych urządzeń nie muszą martwić się także posiadacze większości nowych modeli telewizorów, a nawet niektórych monitorów. Dlaczego? Ponieważ dysponują one wbudowanymi tunerami telewizyjnymi, które pozwalają na odbiór sygnału naziemnego. Wystarczy wtedy wyłącznie podłączyć do telewizora kabel antenowy. Warto jedynie sprawdzić, czy dany telewizor/monitor są zgodne ze standardem DVB-T2. Ciekawi Cię, od którego roku telewizory mają DVB-T2? Odpowiedź jest dosyć prosta, ponieważ każdy telewizor, który został wyprodukowany od 2020 roku, jest wyposażony we wbudowany dekoder telewizji naziemnej.
Obecnie w całej Polsce nadawane są transmisje testowe w nowym standardzie, dlatego wystarczy spróbować wyświetlić jedną z nich. Jeśli naszym oczom ukaże się zarówno obraz, jak i dźwięk, dane urządzenie jest zgodne z nowym standardem. Jeżeli podczas próby wyświetlenia testowej transmisji słychać dźwięk, ale nie widać obrazu, oznacza to, że dane urządzenie już wkrótce nie będzie zdatne do odbioru telewizji naziemnej w Polsce. W takiej sytuacji zakup nowego tunera DVB-T2 bądź telewizora jest konieczny.
Na co zwracać uwagę kupując dekoder do telewizji naziemnej?
Skoro wiemy już, czym jest dekoder do telewizji naziemnej i w jakich sytuacjach będzie on potrzebny, możemy przejść do wyboru konkretnego urządzenia. Choć niektórym wydawać się może, że nie ma to większego sensu i że pierwszy lepszy sprzęt sprawdzi się bardzo dobrze, dobór właściwego tunera DVB-T2 jest bardzo ważny. Owszem, każdy wykona swoje podstawowe zadanie tak samo – umożliwi oglądanie telewizji naziemnej po podłączeniu anteny i telewizora, jednak od takiego urządzenia możemy wymagać nieco więcej.
Różnice między dekoderami sprowadzają się do funkcji dodatkowych, takich jak przeglądanie informacji o programach wraz z harmonogramem na najbliższe dni (EPG), możliwość nagrywania obrazu na nośnik zewnętrzny czy dostęp do internetu. Niektóre modele wykorzystują system Android TV, przez co poza telewizją naziemną, po połączeniu z internetem, można korzystać z nich jak z typowej przystawki do telewizora, dodającej funkcje smart TV.
Należy jednak pamiętać, że na rynku znajdziemy przynajmniej dwa rodzaje dekoderów. Nie każde tego typu urządzenie jest dekoderem do telewizji naziemnej. Są również dekodery do odbioru sygnału satelitarnego i nie można używać ich zamiennie. Trzeba zatem bezwzględnie upewnić się, że kupujemy właściwy sprzęt do odpowiedniego zadania.
Rodzaje dekodera do telewizji
Kategorii tunerów jest kilka. Jaki dekoder do telewizji naziemnej mamy do wyboru? Czy to jedyna opcja? Jako pierwszy znajdzie się dekoder TV naziemnej, drugim będzie dekoder telewizji satelitarnej. Trzecią kategorią są dekodery do telewizji kablowej, ale nimi nie będziemy się tu zajmować – ich dostarczenie leży w wyłącznej gestii operatora.
Jeśli chodzi o telewizję naziemną, oferowane urządzenia mogą obsługiwać dwa różne standardy. Nowszy dekoder obsługuje nowy i aktualny standard DVB-T2, będący następcą DVB-T. Druga generacja wykorzystuje mniejszą pojemność pasma radiowego, przez co możliwe jest nadawanie sygnału w wyższej rozdzielczości. Tuner DVB-T2 pozwala na transmisję w rozdzielczości 4K UHD, bądź emisję większej ilości kanałów HD czy Full HD w takim samym paśmie.
Tuner cyfrowy obsługiwać może również standard DVB-C lub DVB-C2. Są one wykorzystywane w sieciach kablowych, dlatego nie sprawdzą się do odbioru telewizji naziemnej. Warto wspomnieć, że wprowadzone zmiany w standardach nadawania nie dotyczą posiadaczy dekoderów telewizji kablowej.
Jeśli zaś o chodzi o dekodery telewizji satelitarnej, wykorzystują one standard DVB-S bądź DVB-S2. Pozwalają na odbiór darmowych kanałów telewizji naziemnej. Zapewniają również dostęp do płatnych ofert satelitarnych platform cyfrowych, takich jak Canal+ czy Cyfrowy Polsat.
Złącza
Tunery DVB-T2 muszą być wyposażone i zgodne z wejściami w telewizorze, tak aby możliwe stało się jego podłączenie. Najczęściej dekoder do telewizji naziemnej posiada te złącza:
- SCART – podstawowe wejście analogowe, które można znaleźć w starszych telewizorach kineskopowych. Współcześnie, z uwagi na intensywny rozwój cyfrowych technologii przesyłania obrazu, spotykane jest coraz rzadziej.
- HDMI – podstawowe złącze nowych, płaskich telewizorów umożliwiające przesył sygnału cyfrowego w wysokiej jakości.
Dekoder telewizji naziemnej – pozostałe parametry
- Dźwięk – oosoby, które lubią nie tylko oglądać wysokiej jakości obraz, ale także słuchać dobrych efektów dźwiękowych, powinny sprawdzić, czy dany model dekodera umożliwia odbiór dźwięku przestrzennego. W większości urządzeń dźwięk przesyłany jest za pośrednictwem złącza HDMI, choć niektóre dekodery telewizji naziemnej dysponują również wejściami S/PDIF, Chinch oraz Jack.
- Rozdzielczość obrazu – zdecydowana większość dekoderów oferuje wyświetlanie obrazu w rozdzielczości Full HD, co na tę chwilę jest w zupełności wystarczające. To właśnie w rozdzielczości Full HD nadawane są niektóre spośród kanałów dostępnych w telewizji naziemnej DVB-T2. Nic nie będzie stało na przeszkodzie, aby uruchomić emisję w jeszcze wyższej rozdzielczości – 4K. Należy jednak pamiętać o tym, że absolutna większość telewizorów 4K wspiera kodowanie DVB-T2, dlatego nie wymagają dodatkowych dekoderów.
- Dodatkowe funkcje – tuner telewizji naziemnej może obsługiwać ich naprawdę wiele. Będzie to nie tylko przewodnik EPG, ale również możliwość nagrywania, obsługi plików multimedialnych oraz instalowania zewnętrznych aplikacji czy też dostęp do internetu. Jeżeli zależy Ci na takich dodatkach, znajdź tuner DVB-T2, który posiada tego typu opcje.
- Wyposażenie dodatkowe – dekodery telewizji naziemnej są raczej skromne i trudno będzie znaleźć w pudełku cokolwiek więcej poza zasilaczem, niezbędną dokumentacją i pilotem zdalnego sterowania. Jedynym dodatkiem, na jaki można liczyć, jest przewód HDMI pozwalający połączyć dekoder z telewizorem.
Znajdziesz w Morele
Sprawdź w Black Friday 2024
Telewizor Black Friday - Telewizor 55 cali Black Friday - Cyber Monday telewizory - Telewizor 75 cali Black Friday - Telewizor 65 cali Black Friday
Komentarze (2)